Na polskich Kresach Wschodnich pod koniec XIX i na początku XX wieku bardzo popularne były różne wzmacniające eliksiry przygotowywane na bazie miodu, cytryn i czosnku. Podawano je najczęściej osobom starszym, osłabionym cierpiącym na zadyszki, mającym problemy z sercem, krążeniem, oddychaniem. Nierzadko kuracje okazywały się być bardzo skuteczne.

To z kolei sprawiało, że receptury przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie. Nie należy się więc dziwić, że takie leki znaleźć można było w wielu domowych piwniczkach i spiżarniach. Wspominało mi o tym kilka osób, których rodziny pochodziły z Kresów Wschodnich. Od jednej z moich rozmówczyń otrzymałem receptę pochodzącą z zeszytu który otrzymała  ona od swej babki.Kuracja wzmacniająca z miodem, cytryną i czosnkiem

Przygotować 2 litry miodu leśnego albo łąkowego wielokwiatowego, 20 cytryn i 15-20 główek czosnku – większą ilość wziąć gdy główki są mniejsze - oraz kilka listków melisy dla smaku i aromatu. Dodatek melisy nie jest jednak konieczny. Do smaku można dodać też odrobinę sproszkowanego kminku, anyżu itp. Czosnek, najlepiej polski z własnego ogródka lub upraw ekologicznych, obrać i drobno pokroić, zmiażdżyć, rozgnieść albo przekręcić przez maszynkę do mięsa. Wraz z czosnkiem można przekręcić listki melisy. Sok z cytryn wycisnąć dokładnie.

Wszystkie składniki wymieszać i pozostawić w zamkniętym słoju , garnku na dziesięć dni. Od czasu do czasu ponownie dokładnie wszystko wymieszać. Dziennie używać od 4 do 5 łyżeczek eliksiru. Najlepiej spożyć dwie łyżeczki rano i dwie, trzy wieczorem. Eliksir należy jadać bardzo powoli, najlepiej ssać.

Co miesiąc zrobić w kuracji kilkudniową przerwę. Podana porcja powinna wystarczyć jednej osobie na  3-4 miesięczna kurację. Jak twierdziła moja rozmówczyni wiele osób, które systematycznie jadały ten miodowo-czosnkowo-cytrynowy eliksir dziękowało jej  za pomoc. Efekty były odczuwalne już po kilku tygodniach. 

Eliksir najlepiej sporządzać jesienią gdy świeży jest czosnek i gdy zawiera on najwięcej składników leczących. Oczywiście najlepiej wybierać produkty pochodzące z gospodarstw ekologicznych.

Zbigniew Przybylak
autor napisał szereg poradników z serii Słynne Leki i Porady
jest także redaktorem czasopisma Eko Arka i Ekologicznego Poradnika Księżycowego

Jeśli chcą być Państwo na bieżąco z aktualnościami i artykułami zamieszczanymi na http://biokurier.pl zapraszamy do skubskrypcji newslettera (po lewej stronie u dołu)!

Raz w tygodniu dostarczamy porcji świeżych informacji!

Bądź na bieżąco z nowościami w świecie BIO i naszym serwisie. Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera!


Wt Kwi 14
World Food
Śr Kwi 15
World Food
Cz Kwi 16
World Food
marzec 2015
P W Ś C Pt S N
23 24 25 26 27 28 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Biokurier w mediach społecznościowych

Aby zapisać się na newsletter, wpisz poniżej adres e-mail.