Aktualności
O wielkanocnych pisankach
środa, 17, marzec 2010 10:27

Gdy już zakupiliśmy jajka na wielkanocny stół, pomyślmy o tym, aby przygotować z nich ekologiczne pisanki. Tym samym, warto sięgnąć do sprawdzonych przepisów wykorzystywanych przez nasze babcie. Miały one całą paletę naturalnych barwników do farbowania jaj. By rozpocząć eko barwienie pisanek, warto wybrać jajka o jasnych skorupkach.

Łatwiej wtedy zdecydować o intensywności barwy jajek. Można wybrać także jajka piegowate z plamkami - mogą one posłużyć jako dodatkowa, naturalna ozdobę pisanek. Przed rozpoczęciem eko barwienia należy odtłuścić jajka, przemywając bio płynem do naczyń albo wodą z odrobiną octu lub soku z cytryny. Następnie przygotować barwniki.

 

Jak otrzymać pożądane kolory?-

-  łupiny cebuli - nadają jajkom barwę jasnego lub ciemnego złota

- kwiaty czarnej malwy - jasny lub ciemny fiolet

- buraki lub łupiny buraków - kolor różowoczerwony

- młode zboże lub trawa - kolor zielony

Naturalne składniki należy zagotować, najlepiej w starym garnku, w niewielkiej ilości wody, tak aby roztwór był bardzo intensywny. W zależności od koloru jaki chcemy otrzymać można włożyć jajka ugotowane wcześniej na twardo lub gotować je od miękkości przez około 10 minut lub dłużej. Od nas zależy w jakich kolorach i jak intensywne pisanki pragniemy mieć w koszyczku.

Z własnego doświadczenia wiem, że najładniejsze i najciekawsze pod względem barwy wychodzą jajka farbowane w łupinach cebuli. Bardzo słabo barwią się jajka farbowane na zielono w młodym żytku (możliwe, że zbyt mało kłosów użyłam, w tym roku wykonam próbę ponownie). Pofarbowane i ostudzone jajka dobrze jest przetrzeć skórką słoniny lub kawałkiem masła. Dzięki temu nabiorą połysku i będą elegancko błyszczały na stole i w koszyczku. Dodatkowo można wygrawerować na nich wzorki używając igły lub małego gwoździka. W ten sposób każda pisanka zachowa indywidualny charakter.

Naturalnie farbowane skorupki zawsze mają ciekawą fakturę i co roku efekt barwienia jest  niespodzianką. To sprawia, że nigdy nie jest się w stanie przewidzieć jakie będziemy mieli pisanki w danym roku.

 Naturalny stół wielkanocny

Eko pisanki zachęcają do przystrojenia całego wielkanocnego stołu w naturalny sposób. Warto pamiętać, aby nie zabrakło na nim zielonych gałązek barwinka i bukszpanu (po świętach można go wsadzić w doniczki by wyhodować wiecznie zielone  drzewka na balkon lub wsadzić bezpośrednio do ziemi i mieć dodatkowe krzewy w ogródku). Warto pomyśleć o młodych gałązkach brzózki i forsycji. Bukiety należy przygotować wcześniej, tak aby rośliny puściły liście i kwiaty. Na kwitnących gałązkach można powiesić ozdobione wydmuszki z jajek lub małe drewniane jajeczka.

Na eko stole może się znaleźć  talerz z posianą wcześniej rzeżuchą lub żytem, na którym można położyć naturalnie farbowane pisanki oraz postawić wiosenne bukiet z ogrodowych sasanek, tulipanów, żonkili, narcyzów  itp.

Naturalnie ozdobiony stół zawsze jest ciekawy i oryginalny. A jego różnorodność i bogactwo zależy przede wszystkim od inwencji dekoratora.

Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Bądź na bieżąco z nowościami w świecie BIO i naszym serwisie. Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera!


Wt Kwi 14
World Food
Śr Kwi 15
World Food
Cz Kwi 16
World Food
marzec 2015
P W Ś C Pt S N
23 24 25 26 27 28 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Biokurier w mediach społecznościowych

Aby zapisać się na newsletter, wpisz poniżej adres e-mail.